
Fényforrás kisokos
Otthona vagy lakása megvilágításakor a lehető legtöbb információt kell tanulmányoznia. Különösen, ha a megbízhatóság és a megtakarítás a cél. Nem mindenki érti, hogy mi a fő különbség a LED-izzók és az energiatakarékos izzók között, és hogy van-e egyáltalán különbség.
Az izzólámpa az egyik legrégebbi elektromos fényforrásunk.
Az izzók fényárama lényegében bekapcsolás pillanatában eléri a maximális értékét, ami élettartama során csak kis mértékben csökken. Az általános célú izzók élettartama kb 1000 óra.
Olcsók, ezért a háztartásokban az izzólámpa a legelterjedtebb fényforrás. Az izzók legnagyobb hátránya a kis fényhasznosítás, az alacsony hatásfok, hiszen a belevezetett energia mindössze 2-5%-át hasznosítják fényként, a többi hőként kárba vész. A lámpa bekapcsolása előtt az izzószál hideg és kis ellenállású. Ezért a bekapcsolás pillanatában a névleges áram 10-15-szörösének megfelelő áramot kell alkalmazni. Ezt az áramlökést nevezzük bemeneti áramnak. És gyakran ez az oka az izzószál kiégésének.
1980-as években fejlesztették ki az izzólámpák helyettesítésére a kompakt fénycsöveket. A kompakt fénycső - amit a köznyelvben helytelenül energiatakarékos izzónak neveznek - egy a hagyományos foglalatba becsavarható, működtető elektronikával ellátott fénycső. E fényforrások (a minőségi típusoktól függően) élettartama akár 10-15-ször nagyobb, mint a hagyományos izzóké, energiaigényük - azonos fényáram mellett - az izzók energiaigényének kb. 20%-a. Az izzóval szembeni legnagyobb hátránya a magasabb beszerzési költsége.
A halogénlámpa
A halogénlámpa is izzólámpa, a hagyományos izzótól annyiban tér el, hogy az izzószálat egy kisméretű - többnyire - kvarcüvegből készült bura veszi körül, melyben valamilyen semleges gáz és kis mennyiségű halogén elem (jód, bróm) található. A hagyományos izzókhoz hasonló fényáram felvétele mellett kb. 25% energiamegtakarítás érhető el. Egyes készüléktípusok 2000 és 4000 óra közötti élettartamúak lehetnek
A halogén izzóknak sokkal több előnye van, mint a LED izzóknak, de a LED izzóknál lényegesen gyengébbek. Ezért csak akkor érdemes megvásárolni őket, ha az előnyök meghaladják a pénzügyi veszteségeket. Ne feledje, hogy a halogén izzók kényesek a használatra, ne szerelje be őket, ha gyakoriak a hálózati feszültség ingadozásai, még ha csak kisebbek is. Mindig tartsa be a működési szabályokat, és ne érintse meg a terméket puszta kézzel. Az izzószálat körülvevő burára került szennyeződéseket (beleértve az ujjlenyomatokat) tiszta benzines vagy alkoholos ruhával még az első bekapcsolás előtt le kell törölni. Ha ezt elmulasztjuk, a szennyeződés letörölhetetlenül ráég a burára.
LED izzók
Ezek a termékek 10-szer gazdaságosabbak, mint az izzók. A gyártótól és az ártól függően 30 000 és 50 000 óra közötti élettartamúak. A teljesítmény azonban csak megfelelő üzemeltetési körülmények között bizonyíthatja magát. Jelenleg a LED-lámpák ára magas, de a technológia fejlődésével az árcsökkenés folyamatos.
A LED izzók típusainak tanulmányozásakor nem szabad elfelejteni, hogy színhőmérsékletben és árnyalatban különböznek. A cél alapján kell választania. Még a fehér színnek is több árnyalata van:
- 2700 K vöröses színű. Azért vásárolták, hogy meleg és meghitt hangulatot teremtsen a szobában. Elsősorban a közepes és kis teljesítményű izzóknak van ilyen színe.
- 3000 K - Meleg fehér, enyhén sárgás színű. Alkalmas nappaliba vagy gyerekszobába. Az árnyék a pihenés és a védelem érzését kelti.
- 4000-6000K – Natúr fehér, természetes. Nem okozza a szem megerőltetését és nem torzítja a színérzékelést. A fény kiemeli a helyiség tisztaságát, és világos kontúrokat ad a benne lévő tárgyaknak.
- 6500 K - Hideg fény árnyalat. Koncentrálja a figyelmet, de zavaró lehet. Az ilyen színhőmérsékletű termékeket műszaki helyiségekben és kórházakban helyezik el.
Az izzók minden irányba sugározzák a fényt, mivel átlátszó izzójuk van. A legtöbb esetben ez senkit sem zavar. De ha irányított fényt szeretne létrehozni, akkor veszteségesebb lesz. A LED-ek fénysugárban bocsátják ki a fényt. Ez azt jelenti, hogy ilyen veszteségek nem fordulnak elő, mert a fényt meghatározott tárgyakra irányítják.
Minden fényforrásnak, így a hagyományos izzóknak is van lumen értéke, amivel lehet jellemezni az adott fényforrás erősségét. A technológia fejlődése annyi változást hozott, hogy az újabb típusú mesterséges fényforrások, mint a halogén izzók, a kompakt fénycsövek és leginkább a LED világítások ugyanazt a lument, azaz fényáramot kisebb teljesítmény mellett érik el.
Az EU az éghajlatváltozás kihívását, a környezetvédelem és az energiatakarékosság szempontjait szem előtt tartva 2008. december 8-án a nagy energiafogyasztású, hagyományos izzólámpák fokozatos kiszorítását javasolta. Ennek értelmében 2009. szeptember 1. után eltűntek a boltok polcairól a 100 wattos, és az annál erősebb világos burás izzók, és az összes matt, festett vagy opálburás izzó.
Becslések szerint az EU-ban a használatban lévő fényforrások magas százaléka még mindig a hagyományos, rossz hatásfokkal dolgozó izzólámpa. A mintegy 3,5 milliárd izzólámpa energiatakarékosra történő cseréje több mint 30%-kal csökkentheti a világítás céljára történő energiafelhasználást, és ezen keresztül évi 15 millió tonnával csökkentheti az üvegházhatású gázok kibocsátását.