Biztonságos fűtési szezon
Kormányrendelet szabályozza a központi fűtés és a melegvíz-szolgáltatás kezdeti és zárási szakaszát egyaránt, amely hivatalosan szeptember 15-én kezdődik és május 15-ig tart.
A családi házakban és egyedi fűtésű lakásokban nem kell alkalmazkodni a távhő szolgáltató cégekhez, időjárás függvényében mindenki maga dönti el, mikor kezdi el melegíteni otthonát. Legyen szó elektromos, gáz vagy hagyományos fa fűtésről.
Mindegyik esetben nagyon fontos a rendszerek ellenőrzése és karbantartása!
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján olvasható, hogy a fűtési szezon legjellemzőbb káresetei a kéménytüzek, illetve a szénmonoxid-mérgezéses esetek.
Megkerestük a helyi tűzoltó parancsnokságot és segítséget kértünk az alábbi kérdések vonzatában:
- Milyen veszélyekre hívnátok fel a figyelmet az elektromos konvektorok, fűtőtestek és hősugárzók használatával kapcsolatban?
- Mik a leggyakoribb esetek, melyek elektromos tüzet okozhatnak a fűtés szempontjából?
- Elektromos tűz esetén (természetesen segítséghívást követően) mit tehetünk?
- A füst-, tűz- és CO jelző berendezések életeket menthetnek. Milyen esetekben fontosak ezen berendezések megléte, illetve mik azok a paraméterek, melyeket a vásárlás előtt figyelembe kell venni?
- Voltak-e olyan esetek, ahol a megfelelő jelző eszköz riasztása miatt lényegesen kisebb anyagi kár keletkezett?
https://katasztrofavedelem.hu/33883/szen-monoxid-erzekelok
Az elektromos fűtés kiépítése sokkal olcsóbb, mint a gázos központi fűtési rendszerek. Okos eszköz vásárlása esetén még hazaérkezés előtt elindíthatjuk, távolról is vezérelhető. Nem igényel szakember általi tervezést és engedélyeztetést, csővezetékek és radiátorok kiépítését, így nincs bontás, fúrás, faragás. Nagyon kevés a karbantartási költsége és megfelelő megszakítók kiépítésével a legbiztonságosabb fűtési mód egyike lehet. Kiváló választás akár kiegészítésként, a meglevő fűtési rendszerhez. Napelemes rendszerrel működtetett otthonban a legolcsóbb és legkönnyebben kiépíthető fűtési megoldás egyike.
Az első három negyedévben 778 alkalommal szén-monoxid miatt, 4611 esetben pedig lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság adatai szerint. 92 ember szenvedett szén-monoxid-mérgezést, 6 ember életét már nem lehetett megmenteni. A 4611 tűzzel érintett otthon közül csak 15-ben volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában jeleznek, amikor még van lehetőség a lángokat eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. A kigyulladt házakban 58 ember vesztette életét.
A legtöbb eset megelőzhető, illetve a káresetek minimalizálhatóak, ha odafigyelünk a megelőzésre és lmegfelelő érzékelőkkel látjuk el otthonainkat.
Minden olyan fűtőeszköz és vízmelegítő, forrása lehet a mérgező gázok keletkezésének, melyek nyílt lánggal működnek. Abban az esetben, ha nem megfelelő az levegő-utánpótlása a helyiségben, a tökéletlen égés szén-monoxid visszaáramlást eredményezhet.
A szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, melyet semmilyen egyszerű módon nem érzékelhetünk. Az egyik legveszélyesebb gázok egyike, már kis koncentrációban is halált okozhat. Szén-monoxidjelző eszköz kiválasztásakor mindig megbízható típust kell választani és azt a gyártó előírásainak megfelelő helyre és módon kell telepíteni. Fontos tudni, hogy ezeknek az eszközöknek is van szavatossági ideje és figyelni kell a benne levő elemre is.
A tüzelőberendezések, illetve a kémények rendszeres ellenőrzésével és karbantartásával jelentősen csökkenthetjük a lakástüzek kialakulásának kockázatát. Fontos, hogy minden fűtési szezon kezdetekor alaposan ellenőrizzük kéményeink tisztaságát és állapotát, illetve megfelelő tüzelőanyagot használjunk. A háztartási hulladék, a lakkozott, festett vagy nedves fa amellett, hogy mérgező gázokat bocsájthatnak ki, fokozzák a kéményben lerakódott kátrány és korom mértékét, így megnő a tűz kialakulásának veszélye is. Füst és tűzjelző berendezések segítségével időben észlelhetjük a veszélyt és időben érkezhet a segítség. Nemcsak értékeinket, de szeretteink életét is megóvhatjuk.
A téli időszakra való felkészülés egyik legfontosabb eleme a fűtési berendezések szakemberrel való ellenőriztetése. Gázszelepek, ventilátorok és keringtető szivattyúk, biztonságos füstelvezetők és kémények vizsgálata elengedhetetlen.
Elmondható tehát, hogy minden esetben az első és legfontosabb lépés a megelőzés elősegítése érdekében a rendszerek ellenőrzése, karbantartása és a megfelelő jelző berendezések és rendszerek kiépítése.