
A biztonság az első
Sokan gondolhatják, hogy egy kamera – vagy kamerarendszer - nem fogja megvédeni otthonunk. Tény, hogy nem képes fizikailag fellépni az illetéktelen behatolók ellen, de már a megléte elriaszthatja az illetéktelen személyeket. Mindemellett, megfelelő felszereltségű eszköz esetén, a munkahelyünkről, vagy akár a nyaralásról is betekinthetünk a saját világunkba, mi is történik otthon.
A biztonsági kamerák segítségével megfelelő bizonyítékkal szolgálhatunk a hatóságok számára, ha eltulajdonítanak, vagy megrongálnak valamit otthonunkban. A piacon levő csúcsminőségű kameráktól kezdve, az olcsóbbakig, már mindegyiknek alapfeltétele a megfelelő képminőség és az éjjellátó funkció biztosítása. Szerencsére a gyártók ma már nagy hangsúlyt fektetnek e tulajdonságok erősítésére is. Az erős piac folyamatos fejlesztési harcot kényszerít a vezető gyártók között, akik időt és pénzt nem spórolva állnak bele a folyamatba, hogy a legjobb minőséget adhassák a végfelhasználónak.
Első körben tudnod kell mit is akarsz, mi az elsődleges ok, amiért kamera, vagy kamerarendszer mellett döntesz, milyen szerepet kell betöltenie. Fontos, hogy nem csak kültéren a behatolók, esetleg vadkárok rögzítésére használhatóak, hanem beltéri megfigyelésre is. Ebben a cikkben a kültéren használatos rendszereket fogjuk bemutatni és előtérbe helyezni.
Legfontosabb tulajdonságok, amiket minden esetben meg kell kérdeznünk a kivitelezőtől – vagy meg kell vizsgálnunk egy adott termék választása esetén – a mozgásérzékelés, képminőség, mobil elérés, kompatibilitás más eszközökkel és az éjjellátó képesség.
Mozgásérzékelés – Abban az esetben, ha nincs meg egy kamerában ez az érzékelő, akkor az csak egy adott területet vesz szüntelen, így a holt tereket könnyen ki tudják használni a behatolók. Másik hátránya, hogy a folyamatos rögzítés mellett nagyobb a tárhely igénye is és nem is küld azonnali értesítést mozgás esetén. A magasabb minőségű kamerák, melyek el vannak látva ezzel a funkcióval, a mozgás hatására kapcsolnak be és akkor rögzítik az adott eseményt, melyről értesítést küldenek.
Képminőség - Valójában elég egyszerű, hogy miért is fontos ez a pont. Ha rossz a kép minősége, nem látjuk mi történik és azt sem, hogy ki teszi mindazt. Ma már az analóg HD kamerák és az IP kamerák között egyaránt van olyan ár kategória is, mely könnyen megfizethető.
Mobil elérés – Nagyon célszerű lehet minden esetben, nemcsak a betörők elleni védelemnél, hanem családtagjaink biztonsága figyelemmel kísérésénél is, legyen szó kamasz gyermekünkről, vagy idős hozzátartozóinkról. Ha olyan megoldást választunk, mellyel csatlakoztatni tudjuk okostelefonunkhoz, automatikus értesítést kapunk mindenről, amit a beépített mozgásérzékelő észlel.
Kompatibilitás – Az előrelátás mindig, minden esetben jó és pozitív tulajdonság. Lehet, hogy most csak egy kamerát szeretnénk felszereltetni az otthonunkban, de előfordulhat, hogy a későbbiekben kiegészítenénk másik, vagy más szerepet betöltő készülékekkel is. Erre az okos rendszerek kiépítésével már nagyon sokféle lehetőségünk van. Megfelelő központ beszerzésével, tűz-, vízjelző, ajtó-, és ablaknyitó és egyéb biztonsági eszközöket szereltethetünk be, melyek otthonunk védelmét magasabb szintre emelik. Abban az esetben, ha a kiválasztott szerkezet nem képes felvenni a kapcsolatot az új eszközökkel, sajnos le kell cserélni, ezzel újabb költségeket generálunk.
Éjjellátó képesség – Talán a legfontosabb tulajdonságok egyike. Végül is mit ér a kameránk, ha pont a legkritikusabb időszakban képtelen felvenni a történéket.
E tulajdonságok együttes megléte esetén bátran választhatjuk az adott eszközt.
IP vagy analóg HD kamera?
Mindkét típusnak megvannak az előnyei és hátrányai egyaránt. Sokan ugyan első hallásra megijedhetnek az analóg szó hallatán, de ezek az új típusú HD felbontásra képes kamerák is kiváló felvételeket készíthetnek. A legnagyobb különbség a két típus között a jelátvitelben rejlik.
Az analóg HD kamera többségénél a képfeldolgozás digitális úton történik. A kamerán belüli digitális jelet a megfelelő csatlakozó analóg video jellé alakítja, és koaxiális kábelen továbbítja a digitális rögzítő felé, majd az a beérkező átalakított analóg video jelet vissza alakítja digitális jellé és tárolja. A többszörös jelátalakítás minimális képminőség romlást okozhat, de ez a láthatóság szempontjából elenyésző. Telepítése egyszerű, a felvétel valós idejű, nem késik (internet kapcsolattól függően). Akár 500 méteres adatátviteli távolságra is képes. Előnye a kedvező ára, elérhető a FULL HD felbontás, UTP és KOAX kábelhálózaton működik, ezáltal a régebben kiépítettek rendszerekhez is csatlakoztatható.
Az IP kamerák wifi-vel vagy ethernet vezetékkel (internetes, LAN vezeték) csatlakoznak a hálózathoz, mellyel továbbítják a videó és hangfelvételt, emellett ellátják energiával a berendezést. Saját IP címmel rendelkeznek, így távolról is lehetőség nyílik a kamera megfigyelésére. Legnagyobb előnye a felbontás és a kép minősége. Képesek saját hálózati berendezésként működni, így nincs szükség rögzítő egységre. Előnyei közé sorolható a nagyobb felbontás, tisztább képminőség, különleges funkciók (pl. rendszámfelismerés) és vezeték nélkül alkalmazható.
Ma már léteznek olyan hibrid rendszerek és rögzítő egységek is, ahol a két rendszert össze lehet kapcsolni.
Vajon melyik a jobb? Vezetékes, vagy WI-Fi-s rendszer?
Természetesen egy vezetékkel kiépített rendszer sokkal stabilabb adatátvitelre képes, hiszen a WIFI-s kamerák teljes mértékben függnek az internetes hálózattól és újabb kamerák felszerelése esetén nincs garancia, hogy megfelelően működnek majd. A WIFI-s kamerák tápellátását még így is meg kell oldani vezetékeléssel, sajnos ezt a költséget nem tudjuk lefaragni. Ettől függetlenül vásárlás előtt mindenképp érdemes felvenni a kapcsolatot egy biztonságtechnikai szakemberrel, mert a megfelelő rendszer kiépítése nagyban függ a telepítés helyétől és módjától. Mindkét típusú kamera képes rögzíteni a felvételt, behelyezett memóriakártya segítségével, rögzítőkészüléken történő tárolással, illetve bizonyos típusoknál van lehetőség online tárhelybe menteni azokat.
Létezik már napelemes panellel ellátott biztonsági kamera is, mely környezet- és felhaszálóbarát megoldást nyújtanak a megújuló energiafelhasználásnak köszönhetően.
Amikor számít a külső
Lényegében valóban mindegy milyen külsejű kamerát választunk, hiszen mindegyik kivitelben megtalálhatóak az azonos tulajdonságokat tartalmazó készülékek. Küllemüket tekintve a csőkamerák jobban szem előtt vannak, megjelenésükkel elrettentőbb hatást keltenek. A dóm, vagy turret kamerák viszont nehezebben észrevehetőek, kompakt formájukat tekintve nehezebben is esnek vandalizmus áldozatává.
Dóm kamerák – Néhány kivételtől eltekintve ezek a típusok rendelkeznek 360 fokos (halszemoptikás) látószöggel.
Turret kamerák – A dómkamerákhoz hasonló kialakításúak, különbsége a külső burkolatban található. Védettebb az időjárás viszontagságaival szemben.
Cső kamerák – Az éjszakai, vagy sötét környezetben történő képalkotás, a benne levő infravörös (IR) sugárzó tekintetében előnyösebb lehet társainál.
Spóroljunk a telepítés árán… Ha lehet, inkább ne!
Minden esetben, amikor egy újabb eszközt vásárolunk az otthonunkba, fontos, hogy azt megfelelően, rendeltetésszerűen üzemeljük be. Ez kifejezetten igaz azokra az eszközökre, melyek összeköttetésben vannak egymással, tehát hálózatban működnek.
Igaz, hogy manapság az interneten már a gázkészülékek beüzemeléséről is találunk különböző videókat és leírásokat, de biztosan megkockáztatjuk az esetleges balesetek kockázatát?
Ez ugyanúgy igaz a biztonságtechnikai rendszerek és a kamera rendszer kiépítésére is. Nem mindegy, hogy az adott kamerát hol és hogyan helyezzük el. Fontos, hogy ne legyenek holt terek és az egymáshoz kompatibilis eszközök beállításai úgy történjenek meg, hogy a maximum teljesítményt érjük el.
Abban az esetben, ha komolyabb biztonsági intézkedéseket szeretnél tenni otthonod védelme érdekében, figyelmedbe ajánlom következő cikkünket is.