Vezeték nélküli – Kinetikus- kapcsoló
Vezeték nélkül? – Hogyan?
Sokkal egyszerűbb az élet, ha olyan eszközöket alkalmazunk, melyek segítik a mindennapjainkat.
Ilyen termék a vezeték nélküli, kinetikus kapcsoló is. A termék rádiófrekvenciás elven működik. A nyomás hatására pontosan annyi erő kerül kifejtésre, amely képes sugározni a megfelelő rádiófrekvenicás jelet a hozzá programozott vevő egységhez.
A kapcsoló háromféle színben – fehér, ezüst és arany - elérhető. Kellemes tapintású, könnyű és határozottan dekoratív szerkezet. A falra helyezhető kapcsolók számát és helyét nem kell előre meghatározni, mert utólag is hozzátaníthatjuk a rendszerhez. Könnyedén elhelyezhető szinte bármely felületen, legyen az fa, fém vagy üveg. IP67 védettségüknek köszönhetően kültéri, vizes környezetben is alkalmazhatóak.
A kapcsolók csatorna kiosztását tekintve pedig 1, 2, 3, 4 és 6 csatornás létezik.
Méreteit tekintve: 86 x 86 x 14.5 mm, 0,11 kg
Figyelembe véve, hogy nincs szükség vezetékek kiépítésére, lényegében mobil kapcsolóként is alkalmazható. Erre a célra figyelmetekbe ajánlunk a kulcstartóra fűzhető egy-, kettő-, vagy négygombos RF távirányítót. Mobilitásuknak köszönhetően hatósugáron (80 m (kültér), 25 m (beltér)) belül bárhol alkalmazhatóak.
Azonnal el tudtam képzelni otthonomban a hagyományos kapcsolók helyett. A távirányító használatával pedig könnyedén fel tudom kapcsolni az udvari fényeket a hazaérkezésem pillanatában.
Mindhárom kivitel enyhén gyöngyházfényes bevonatú, ami tökéletes otthonunk bármelyik helyiségében, az ip65-ös védettségnek köszönhetően akár kültéren, raktárban vagy műhelyekben is kiváló választás lehet.
Ahhoz, hogy egy elektromos berendezés működjön, áramot kell neki adni. Ezt elérhetjük vezetéken keresztül, elemmel vagy akkumulátorral. Viszont ezekhez a kapcsolókhoz sem vezetékes áramforrás, sem pedig elem, vagy akkumulátor nem szükséges! Itt jön a cikk elején feltett „Hogyan?” kérdés.
A termék rádiófrekvenciás elven működik. A nyomás hatására pontosan annyi erő kerül kifejtésre, amely képes sugározni a megfelelő rádiófrekvenicás jelet a hozzá programozott vevő egységhez. Lényegében a vevő egység az, ami a megfelelő áramkörhöz kerül bekötésre. A kapcsoló megnyomásával a vevő egység fogadja a tőle érkező jelet, ezáltal áramot juttat a kiválasztott területre.
Felmerül a kérdés, ha nem kap energia ellátást, vajon meddig fog működni? A gyártói adatok alapján több évtizedes az élettartama, ez akár 200.000 kapcsolást jelent. Ez azért elég jól hangzik.
A kapcsolókhoz szükséges beszerezni megfelelő kiosztású vevőegységet is.
3 és egy 6 csatornás vevő egységet választottunk a cikkhez. A fenti képen jól látható a méretbeli különbség is. A 3 és attól kevesebb csatorna kiosztású termékek esetében elmondható, hogy kényelmesen beépíthető akár egy kötődobozba is. Viszont, ha nagyban gondolkodunk, érdemes a ház központi elosztórendszeréhez telepíteni az egységet.
A vevőegység az, ami a megfelelő áramkörhöz van kötve és az RF vezeték nélküli kapcsoló ezt az egységet vezérlik rádióhullám segítségével.
A kisebb, kétcsatorna kiosztású relék a hagyományos működési mód mellett átváltható időzítő üzemmódba is. 0,2 – 2 másodperc közötti időzítéseket lehet beállítani, ami nagyon praktikus megoldás lehet lépcsőházakba, előszobákba vagy pincékbe egyaránt.
A hatcsatornás modulok két 3,6kW és négy 2,2kW kapcsolási teljesítményű relét tartalmaznak, melyekkel alacsonyfeszültségű vezérlőjeleket és nagy teljesítményű fogyasztókat is kapcsolhatunk.
Bármelyik kapcsolómodult is választjuk, könnyedén távvezérelhető mobilapplikációból. TUYA- alapú riasztó és kamerarendszerekhez csatlakoztatható, WiFi és ZigBee csatlakozással egyaránt elérhetőek.
Ezekkel a termékekkel könnyedén automatizálhatjuk otthonunk elektromos berendezéseit. Példaként kiemelhető az időzítő, mellyel késleltetve lekapcsolódik a világítás vagy a fűtés, a világítás lekapcsolása után automatikusan csukódik a garázsajtó, vagy alkonyatkor automatikusan leereszkednek a redőnyök. De a kerti világítás, vagy öntözéstechnikai rendszerek is automatizálhatók.
Előnyeit tekintve:
· Könnyű, gyors telepítés (akár 20 perc alatt beüzemelhető).
· Ragasztható, vagy felfúrható bármilyen felületre, akár utólag is.
· Nincs szükség vezetékelésre, nem kell falat vésni majd javítani és újra festeni.
· Nincsenek plusz költségek (vezeték, kábelcsatorna, javítási utómunkálatok).
· IP67-es védettségnek köszönhetően kültéren is alkalmazható.
· Megfelelő mobilapplikációhoz könnyedén csatlakoztathatjuk, így telefonkészülékünk segítségével is irányíthatjuk, tökéletesen beilleszthető okosotthon rendszerünkbe.
· RF távirányítóval is összehangolható.
Hátrányait tekintve:
· Talán az ára az, mely magasabb a hagyományos kapcsolókat tekintve. Viszont figyelembe véve, hogy több 10 vagy akár több 100 méternyi kábelt, illetve a kábelezés miatti kőműves és festési munkálatokat megspórolhatjuk, már ez sem olyan vészes.
Összegezve a kinetikus kapcsolók és a hozzá tartozó kiegészítő termékek időt, pénzt és energiát spórol az életünkben. Otthonunk automatizálási folyamatába beépítve több időnk marad szeretteinkre, hobbinkra.
A mai világban mindenki rohan, időhiányban szenved. Tény, hogy a garázsajtó nyitása, a kerti locsoló elindítása vagy a világítás le és felkapcsolása csak néhány percet vesz igénybe, de a helyszínen kell lennünk és a folyamatokat naponta többször is elvégezzük. A kinetikus vezérlők és aktuátorok telepítésével ezeket az értékes perceket spórolhatjuk meg önmagunk számára.
Hosszútávon is költséghatékonyabb a hagyományos megoldásoknál. Az otthonuk felújítása mindig komoly tervezéssel és nagy felfordulással jár. Újra kell tervezni a villamossági szerelvények helyét, hiszen elég kellemetlen, ha az egy szekrény mögé kerül. Emellett a falak újra vésése, a kábelek elhelyezése (és megvásárlása), majd a terület javítása komoly anyag és munkaköltségekkel jár. A kinetikus kapcsolók, vezérlők alkalmazásával több tízezer, sőt esetenként akár százezer forintos összegeket is megspórolhatunk. Egy alap, klasszikus kapcsolót valóban megvásárolhatunk néhány ezer forintért, de ha hozzátesszük a kábelek és a javítás költségeit, mindjárt tízszeresére ugorhat a számla végösszege. A kinetikus kapcsolók és vezérlők (természetesen függ a felhasználási területtől és a saját igényeinktől) 30.000Ft-tól beszerezhető.
Ezt olvastad már? Most akkor okos otthon vagy épület automatizálás?